Evropski dan oživljanja 2017

Evropa vsako leto 16. oktobra obeležuje “Evropski dan oživljanja” oz. “European Restart a Heart Day«. Nenaden srčni zastoj je namreč eden izmed vodilnih vzrokov smrti v razvitih državah – tudi v Sloveniji vsako leto srčni zastoj doživi okoli 1600 ljudi, stotine pa jih umre, ker jim očividci (ki so prisotni v do 70 % primerov) ne znajo pomagati, čeprav bi jih z zelo preprostimi, a pravočasno izvedenimi postopki oživljanja lahko rešili. Takojšen začetek oživljanja namreč celo do štirikrat poveča število preživelih po srčnem zastoju.

Evropski dan oživljanja 2017 bo potekal pod geslom »Vsakdo lahko reši življenje«, s katerim želimo poudariti ravno pomen slehernega očividca za preživetje sočloveka.  

Glavni nosilec aktivnosti ob Evropskem dnevu oživljanja 2017 je Slovenski reanimacijski svet v sodelovanju s partnerjem Rdečim križem Slovenije in medijskim partnerjem Valom 202.

Osrednje aktivnosti

Tudi tokrat bomo po vsej Sloveniji organizirali brezplačne tečaje oživljanje.
Tečaji bodo večinoma potekali med 15. in 30. oktobrom, seznam tečajev pa je objavljen v rubriki Tečaji.

Na sam Evropski dan oživljanja, 16. oktobra, pripravljamo tudi dogodek za medije, na katerem želimo nagovoriti razloge, ki očividce zavirajo pri oživljanju, in še enkrat več poudariti, da lahko prav vsakdo reši življenje.

5 dejstev o srčnem zastoju in pomenu takojšnjega oživljanja:

  • Nenaden srčni zastoj je eden izmed vodilnih vzrokov smrti v razvitih državah, tudi v Sloveniji: v Evropi vsako leto doživi srčni zastoj med 350.000 in 400.000 ljudi, v Sloveniji okoli 1600 (oz. 4-je dnevno).
  • Takojšen začetek temeljnih postopkov oživljanja s strani očividcev lahko celo do štirikrat poveča število preživelihpo srčnem zastoju.
  • Defibrilacija v času 3-5 minutpo kolapsu lahko poveča delež preživelih na 50-70 %.
  • Znanje oživljanja v laični javnosti v Sloveniji je zelo slabo. Glede na zadnje podatke je odstotek laikov, ki pričnejo oživaljati na terenu, v Sloveniji blizu 30 %, medtem ko v bolj ozaveščenih delih Evrope prične oživljati 50 – 70 % laikov.
  • Verjetnost, da oseba, ki je v srčnem zastoju, preživi, se vsako minuto, ko očividec ne oživlja, zmanjša za 10 %. Očividec, ki izvaja temeljne postopke oživljanja 3 do 4-krat poveča verjetnost preživetja.

Vsakdo – tudi otroci – lahko reši življenje

Najbolj bi delež očividcev, ki oživljajo, povečalo obvezno učenje šolskih otrok. Do 70 % vseh  srčnih zastojev, ki se zgodijo izven bolnišnice, se namreč zgodi v prisotnosti družinskih članov, prijateljev in drugih očividcev. Vendar pa v zgolj redkih državah oživlja 60-80 % laikov/očividcev, v večini držav je ta delež daleč pod 20 %. Najbolj bi ta delež povečalo obvezno nacionalno učenje šolskih otrok.

Ob Evropskem dnevu oživljanja 2016 smo s sopodpisniki na Ministrstvo za izobraževanje, znanost in šport RS naslovili pobudo »Otroci rešujejo življenja«, s katero pozivamo k uvedbi obveznega 2-urnega nacionalnega izobraževalnega programa  iz temeljnih postopkov oživljanja. Pobuda otroci rešujejo življenja. Nanjo do danes še nismo prejeli odgovora ministrstva, v Slovenskem reanimacijskem svetu pa smo v skladu s pobudo vložili tudi predlog dopolnitve Zakona o osnovni šoli.

Pobuda »Otroci rešujejo življenja« je osnovana na pobudi Svetovne zdravstvene organizacije in Evropskega parlamenta:

Kids save lives (pdf)

Otroci rešujejo življenja (pdf)

Otroci rešujejo življenja (pptx)

Kratki napotki za oživljanje

Decembra 2015 smo objavili kratek, zabaven, predvsem pa poučen video o osnovah oživljanja. »Car oživlja« ima danes že več kot 700.000 ogledov:

Lahko pa si preberete in natisnete tudi kratka navodila, ki smo jih zbrali na letaku:

Partnerji in sponzorji

Partnerja Evropskega dneva oživljanja 2017 sta Slovenski reanimacijski svet pri SZUM in Rdeči križ Slovenije, medijski partner je Val 202.

Evropski dan oživljanja 2017 podpirajo tudi: